برخورد دختر ۱۸ ماهه ام با سایر کودکان

  دختر ۱۸ماهه ای دارم که با دیدن کودکان دیگه بسیار ذوق زده میشه و سعی می کنه باهاشون رابطه برقرار کنه و حرف بزنه اما اگر کودک مقابل اونو کتک بزنه یا به شکلی با دست زدن به سر و صورتش اذیتش کنه هیچ کاری نمی کنه. فقط با تعجب نگاهش می کنه و بعد میاد پیش من. آیا این طبیعیه؟ چطور دفاع کردن از خودش رو بهش آموزش بدم؟
  در ضمن دختر عمه ی ۲۲ ماهه ای داره که همیشه دخترم رو کتک می زنه یا هلش میده یا به طریقی اذیتش می کنه، من باید چیکار کنم؟

  کاربر عضو پرسیده شده در در شهریور ۱۲, ۱۳۹۶ روانشناسی کودک.
  اضافه کردن نظر

   سلام
   بچه ها از ۳ سالگی وارد بازی های جمعی و گروهی میشن پس طبیعتا کودک ۱۸ ماهه هنوز برای وارد شدن به بازی های گروهی و دفاع کردن و … خیلی کم سن و ساله و اگر در این سن از کودک انتظار داشته باشیم که با کودکان ارتباط صحیح داشته باشه و بتونه از خودش دفاع کنه و … انتظار زیادتر از سن و توانایی های کودک ازش داریم

   پس در این سن شما باید با کودکتون همراهی کنید و قطعا شما باید از دور بازی های کودکتان را نظارت کنید که مشکلی برایشان پیش نیاید و اگر مساله ای پیش اومد به زد و خورد آنچنانی نکشد
   بین دعواهای بچه ها قاضی گونه وارد نشوید که تقصیر فلانیه یا فلانی و شروع به متهم کردن و دعوا کردن نکنید و …

   در این سن به راحتی میتونید حواس بچه ها را به محرک دیگه ای پرت کنید که مثلا سر توپ دعوا میکنند توپو بردارید و بگین بچه ها بیاین بریم ماشین بازی یا بیاین بریم بیرون بازی کنیم و … که از فضای دعوا خارج شوند و اسباب بازی هایی که منجر به بحث و دعوای آنها میشود را تا حد امکان در اختیارشون قرار ندین و اگر سر اسباب بازی دائم دعوا میکنن اون اسباب بازی رو از هر دو بگیرین.

   مساله ی مهم در دعوای بین کودکان در این سن این است که آنها را از هم متنفر نکنیم و حواسشان به محرک دیگری پرت کنیم تا در سنین بالاتر مهارت های ارتباط با همسالان را به او آموزش دهیم.
   موفق باشید

    

   کارشناس سایت این جواب در شهریور ۱۲, ۱۳۹۶ داده شده.
   اضافه کردن نظر

   جواب شما

   با ارسال جوابتون، قبول میکنید که سیاست حفظ حریم شخصی و قوانین سایت را پذیرفته اید.